SHOTOKAN KARATEDO SOKOL Slaný

... ta nejlepší volba pro Vaši cestu ...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Banner
Hlavní O KARATE ... Školy karate

Školy karate

Email Tisk PDF

V tomto článku uvádíme známé školy karate a charakteristiky některých stylů karate. 

Ashihara ryu - zakladatel Ashihara Hideyuki
Aishin kai - zakladatel není znám 
Butokukan ryu - zakladatel Keichi Reichi
Chito ryu - zakladatel Chitose Tsuyoshi
Chubu Shorin ryu Seibukan - Shimabukuro Zenryo
Gensei ryu - zakladatel není znám
Gima Ha Shoto ryu - zakladatel není znám
Goju ryu - zakladatel Miyagi Chojun
Gosoku ryu -
zakladatel Takayuki Kubota
Hakutsuru te - zakladatel není znám
Honshin ryu - zakladatel Miyagi Masakazu
Ishimine ryu - zakladatel Kameshima Shinbi
Isshin ryu - zakladatel Shimabukuro Tatsuo
Itato ryu - zakladatel není znám
Itokazukei - zakladatel není znám
Itosu ryu - zakladatel Sakagami Ryusho
Yamane ryu - zakladatel Chinen Yamane
Yoseikan ryu - zakladatel Mochizuki Hiro
Yoshukai ryu - zakladatel Mamoru Yamamoto
Kamishin ryu - zakladatel není znám
Kempokan ryu - zakladatel Matsuyama Shinsuke
Kempo ryu - zakladatel Odo Seikichi
Kenkikan ryu - zakladatel Hisataka Kori
Kenseikan ryu - zakladatel Tanaka Kensei
Kenshikan ryu - zakladatel Kenji Kusano
Kenshin ryu - zakladatel Hayashi Teruo
Kobayashi ryu - zakladatel Chibana Choshin
Kojo ryu - zakladatel není znám
Kyokushinkai ryu - zakladatel Oyama Masutatsu
Kyudokan Shorin ryu - zakladatel Higa Yuchoku
Kushin ryu - zakladatel není znám
Matsubayashi ryu - zakladatel Nagamine Shoshin
Mushindo ryu - zakladatel Otomo Ryusho
Nanbu du - zakladatel Nanbu Yoshinao
Nippon Kempo - zakladatel Sawayama Muneyomi
Oyama ryu - zakladatel Oyama Shigeru
Renbukan - zakladatel Hiroyasu Tamae
Sankukai ryu - zakladatel Nanbu Yoshinao
Seibukan - zakladatel Shimabukuro Zenryo
Seidokan ryu - zakladatel Ishi Kazuyoshi
Seido ryu - zakladatel Nakamura Tadashi
Seiki ryu - zakladatel Fujiwara
Shindo Jinen ryu - zakladatel Koyu Konishi
Shindo Shizen ryu - zakladatel Konishi Yasuhiro
Shito ryu - zakladatel Mabuni Kenwa
Shito ryu Kempo Karate - zakladatel Uechi Kanei
Shobayashi ryu - zakladatel Kyan Chotoku
Shobukan - zakladatel Yazuzato Yorizuki
Shoreikan ryu - zakladatel Toguchi Seikichi
Shorei ryu - zakladatel Higashionna Kanryo
Shorin ryu - zakladatel Sakugawa
Shorinji Kempo ryu - zakladatel Doshin So
Shorinkan ryu - zakladatel Nakazato Shugoro
Shotokai ryu - zakladatel Egami Shigeru
Shotokan ryu - zakladatel Funakoshi Gichin
Shudokan ryu - zakladatel Hanaue Toshio
Shukokai ryu - zakladatel Chojiro Tani
Sukunai Hayashi ryu - zakladatel Kyan Chotoku
Tani ha Shito ryu - zakladatel Tani Chojiro
Toon ryu - zakladatel Kohatsu Kyoda
Tozan ryu - zakladatel Kaneshima Shinsuke
Uechi ryu - zakladatel Uchi Kanbun
Wado ryu - zakladatel Otsuka Hironori
Washin ryu - zakladatel není znám
Zendo ryu - zakladatel Zen Ki

 

Stylů karate je velké množství. Zde uvádíme pouze některé z nich.

Kobayashi Shorin - ryu

"Menší lesní škola " je tradičním okinawským stylem Karate Shorinryu. Bojové umění je odvozením ze staré školy Itosu. Dnešní představitelé stylu se považují za přímé dědice Itosu. Kobayashi-ryu bylo založeno už za svého života legendárním Shoshin Chibana (1885-1969) v roce 1920. Nejvýznamnější ještě žijící mistři stylu jsou Yuchoku Higa (Uchi deshi Chibana), Katsuya Miyahara a oficiální představený stylu Nakazato Shugoro. Přes Chibana se odvíjí také směr Oshiro, který vede dále k Kinjo Hiroshi (Kanagusuku), zakladateli Kata Shihozuki a Shihogeri (odvozeno z Kata Seishan). Jiný žák Chibana, Kensei Kaneshiro, založil Tozan-ryu.

Sukunai Hayashi - ryu

 

Sukunai hayashi-ryu je dalším tradičním okinawským bojovým stylem školy Shorin Byl založený Kyan Chotoku a přenesený na Shimabukuru Zenryo.

S tímto stylem je spojen význačný mistr Shimabukuro Eizo, je mladší bratr Shimabukuro Taro Tatsuo a Shimabukuro Zenryo, narozen r.1925.

Eizo začal s tréninkem karate roku 1936 u Miyagi Chojun a Motobu Choki. Dostalo se mu i výuky od jeho staršího bratra Shimabukuro Tatsuo. Později se stal žákem Kyan Chtoku, Toyama Kanken a Chibana Choshin. Kobudo se naučil od "otce moderního Kobuda" Taira Shinken.

Ve skutečnosti hájí dnes ale Kyan Chotokovo Shobayashi (Sukunai Hayashi) Shorin-ryu.

Shimabukuro Eizo, dnes nositel 10 danu, platí za nekompromisního bojovníka. Učí od r.1946 karate, v padesátých letech trénoval americké námořní sbory (US Marine-Korps) umístěné na Okinawě a dnes vlastní Dojo na Okinawě a v Tokyu. Jeho nejznámějším žákem je mistr světa Joe Lewis, který u něj trénoval v letech 1961 - 1963. Shimabukuro Eizo má čtyři syny, všichni mají černé pásy a na jeho místo již nastoupil jeho nejstarší syn Eiko (nar.1939).

Shimabukuro je také ohodnocen v Kendu 4. Danem. Napsal knihu o životě a činech legendárních okinawských mistrů karate.

Jeho bratr Shimabukuro Zenryo je rovněž okinawský expert bojového umění. (1904-1969) v Seibukan-ryu jako odvození ze Sukunai Hayshi-ryu. Protože Shimabukuro Zenryo pocházel z chudé rodiny, mohl uskutečnit své přání a učit se karate teprve později. Své první dojo zřídil v Naha a pojmenoval svůj styl původně Shorinji-ryu. Ve 25 letech otevřel v Chatan-cho pekárnu a začal současně brát hodiny u Kyan Chotoku. Pod vedením Kyan Chotoku cvičil od r.1928 do 1944 Sukunai-Hayashi-ryu, potom sám vyučoval.

Své vlastní Dojo vybudoval na Okinawě (Jaguro) teprve v r.1962, které pojmenoval Seibukan (škola svatého umění).

Roku 1964 mu propůjčila "All Japan Karate-do Federation" 10 Dan. Mistr Shimabukuro zemřel 14.10.1969 na perforaci slepého střeva.

Dnes vede Hombu-Dojo v Chatan na Okinawě jeho syn Shimabukuro Zenpo. Další významní mistrovi žáci (Tomei Yushin, Chinen Kosuke, Kochi Katsuhide, Yonamina Masao, Isamu Tumotsu v Osace, jeho synovec Zenji Edward Takae v USA, Measara Jamal v Německu aj.) se starají o celosvětové šíření Shorin-ryu Seibukan Karate-do.

Matsubayashi Shorin - ryu

Matsubayashi-ryu je tradiční okinawský styl Karate, který byl založen mistrem Shoshin Nagamine. Podle stary' ch obsahů je Matsubayashiryu také dnes cvičen jako čistý tradiční styl v Hombu-Dojo z Naha.

Tam vyučoval Shoshin Nagamine společně se vým synem Takayoshi Nagamine staré tradiční bojové umění Okinawy. Nagamine sám prohlásil o japonském soutěžním Katate: "Může nastat několik případů, kdy jsou stará umění korigována za účelem zpopularizovat je a zmodernizova. Je ovšem nebezpečné a hloupé odkazovat na staré věci jen proto, že jsou staré. Karate bylo vytvořeno našimi předky a překonalo ve své dlouhé historii z generace na generaci mnoho těžkostí a přežilo, aniž by ztratilo někdy svého esenciálního ducha. Karate má jako všechna klasická umění potenciál, aby vyhovělo potřebám různých věků a nechalo ze sebe vzniknout něco nového, aniž by přitom zapíralo základní elementy, na ktery'ch je založeno. Tréninkové metody Kata stary'ch mistrů nansejí bvt povsimmttv, nehot'Karate bylo zamýšleno jako bojové iemění a ne jako sport, jehož cílem je zvítězit v bodech nad protivníkem. Karate vlastní staré dědictví plné moiu(rosti. Nechte nás následovat cestu Karate, jak nám byla starými mistrv naznačena ".

Matsubayashi-Shorin-ryu byl založen na bázi 16 Kata, které pocházejí od mistrů Choki Motobu, Chotoku Kyan a Ankichi Aragaki. Později byly přiřazeny ještě dvě žákovské Kata (Fukyugata 1 a Fukyugata 2).

Uechi - ryu

Uechi-ryu je okinawský styl karate, ktery' se přiřazuje k Shorei-ryu. Styl založil Kanbun Uechi (1877-1948). Kanbun Uechi odešel roku 1897 do provincie Fukein v Číně a studoval tam styl Pangai Noon, který byl ovlivněn především vnitřními systémy Chuan-fa. Styl je vybudován na napodobení zvířat tygra, jeřába a draka a používá především techniky otevřené ruky na životní systémy lidského těla a hluboká kopnutí.

Kanbun Uechi se vrátil do Okinawy a dlouhá léta nevyučoval. Potom předal svůj styl synovi, Kanei Uchi, který roku 1942 založil v Ginowanu v Okinawě Hombu dojo Uechi-ryu. Toto dojo je i dnes baštou pro všechny stoupence Uechi-ryu.

Takové Uechi-ryu, jaké dnes známe, pochází z práce Kanei na tom, co mu zanechal jeho otec Kanbun. Začal v roce 1933 s uskutečňováním této práce. Původně vyučoval Kanbun Uechi pouze tři kata: Sanchin, Seisan a Sanseru. Tyto jsou kostrou Uechiu-ryu do dnešního dne. Aby rozvinul tento styl, aniž by znehodnotil jeho ducha, přidal Kanei Uechi ještě pět kata, která sám založiL Kanshiwa, Daini Seisan, Konchin, Seichin a Seirui.

Uechi-ryu se za celá ta léta sotva vzdálilo od svého čínského původu a dodnes zůstává jedním z nejsilnějších směrů tradiční linie. Styl žije nesmírnou vitální silou, blízkostí k realitě a do podrobna prozkoumanou účastí duchovna v boji. Neexistují žádné rozdílné interpretace, žádné nejednotnosti a žádné disharmonie, i když je styl rozšířen celosvětově. Toto je způsobeno tím, že všechny učitelské funkce jsou udělovány Kanei Uechi, tím že uchazečí jezdí k němu, aby mu předvedli kata Sanchin. Potom mistr rozhoduje o udělení povolení k výuce. Dva ze tří synů Kanei, Kanmei a Hirofumi, vedou spolu s otcem výuku v Hombu doju. Mottem mistra je "To nejjednoduší je nejtěžší, začátek.je konec."

Gosoku - ryu

Gosoku-ryu založil mistr Takayuki Kubota (8. dan), který dnes žije v Los Angeles. Styl zdůrazňuje silné, avšak rychlé útoky a skládá se z kombinace zápasu, uličního boje a sebeobrany. "Gosoku" znamená "pevně a tvrdě". Systém učí také kata a různé filozofické podklady.

Chito - ryu

 

Chito-ryu je okinawský styl karate novějšího data a skládá se z kombinace Shori-ryu a Shorei-ryu. Chotoku kyan, Ankichi Aragaki a Chiki Motobu přinesli nejsilnější vlivy Tomari-te do stylu Shorin-ryu. Učili ale také pod vedením různých mistrů ze Shuri. Jejich vlivem jsou charakterizovány tři různé styly: Ishin-ryu, Matsubayashi-ryu a Chito-ryu. Shitoryu založil Tsuyoshi Chitose, kterého vyučoval mistr Ankichi Aragaki.

Isshiii - ryu

 

Isshin-ryu založil jako okinawský styl karate mistr Tatsuo Shimabukuru. "Isshin-ryu" znamená doslova "cestu spojeného srdce". Základem stylu je Shorin-ryu mistra Chotoku Kyan, ale také Goju-ryu mistra Chojun Miyagi. Shimanbukuru říká: "Shorin-ryu je matkou systému, Goju-ryu je otcem. Z jednoty obou vzniklo Isshin-ryu."

Nejprve Shimabukuru nazval styl "Chan-Migwa", na počest svého učitele Chotoku Kyan, který měl tuto přezdívku (úzkooký hošík). Později se mu ale ve snu zjevila bohybě vody, která jela na svém drakovi a vyzvala ho, aby uchoval svoje myšlenky a znalosti ve stylu. Vyprávěl o tomto snu svému strýci Kaneshi (jeho první učitel), který nechal od malíře Nakamine namalovat bohyni vod podle Shimabukuruho popisu. Po dlouhých rozhovorech bylo potom toto vyobrazení, bohyně vod zobrazená jako napůl žena a napůl drak, zvoleno emblémem stylu. Drak symbolizuje Shimabukuruho ducha, jehož křestní jméno Tatsuo znamená totéž co "dračí muž".

Shukokai - ryu

 

Shukokai označuje japonskou školu karate, kterou odvodil Chojiro Tani z Shito-ryu a Goju-ryu V roce 1965 se směr prostřednictvím Yoshinao Nambu dostal do Evropy (Francie). Ve stylu se používají pouze anglická označení. Techniky jsou velmi spektakulární a zdůrazňují obratnost a virtuozitu. Bojovníci používají masky, paruky a jiné předměty z japonského No a Kabuki-divadla.

Seido - ryu

 

Seido-ryu je japonský styl karate s tradičním obsahem, který založil Nakamura Tadashi na bázi Kyokushin-karate a spojení se Zen. Psychologická zákadna stylu je založena na třech fundamentálních principech, které také pocházejí ze Zen: respekt, láska a poslušnost.

 

Tozan - ryu

 

Tozan-ryu založil jako okinawský styl karate Kensei Kaneshiro. Kaneshiro byl zpočátku žákem Choshin Chibana, později ho však vyučoval Kenwa Mabuni. Prostřednictvím Mabuni, který vyučoval pod vedením Itosu a také Higashionna, plynuly do stylu prvky Shorin-ryu a Shorei-ryu. Dnes hledá Tozan-ryu napojení na bojové styly a tím dosáhnout mezinárodního rozšíření.

Shindo - shizen - ryu

 

Shindo-shizen-ryu je japonská škola karate, ktrou roku 1944 založil Konishi Yasuhiro, žák Gichin Funakoshi a Morihei Ueshiba. Styl pokládá své těžiště na duchovní rozvoj cvičeného a podtrhuje zvláště klasická kata.

 

Banner
Banner

GTranslate


BLESKOVKY

Rozpis tréninků pro školní rok 2013-14:
Nábor 2013-14:..........ST a PÁ  16:30 - 17:45 hod. 
Kurz:..........................ST  a PÁ  16:30 - 18:00 hod.
Pokročilí:
.................ST  a PÁ  18:00 - 19:30 hod.